Sosyal Medya Nasıl Sağlıklı Kullanılır?

Sosyal medya, henüz tarihi olmasa da küresel anlamda neredeyse herkesin kullandığı bir platform haline gelmiş durumda. BBC News’in yaptığı bir araştırmada, insanların günde ortalama iki saatini sosyal medyada geçirdiği görülmüştür. Dünya’da 3,4 milyar aktif sosyal medya kullanıcısı varken, Türkiye’de bu rakam 52 milyondur.

 

 Sosyal medyanın bu kadar aktif kullanılmasının nedeni, pek çok yararı olmasıdır. Yine de faydalarının yanında zararlarını da bilmek gerekir.

 

 Sosyal Medyanın İyi Etkileri

 

Doktorlara ulaşım kolaylığı: Bugün sosyal medya platformları ile birçok doktorla tanışma imkanına sahibiz. Böyle platformlar insanların doktorları önceden tanımasını ve güvenmesini sağlıyor.

 

Yaşlılar kendini daha iyi hissediyor: Günümüzde x kuşağına mensup yaşlıların teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmaları hem yalnız hissetmemeleri hem de özgüvenli olmaları konusunda fayda sağlıyor.

 

Sosyal destek ile hedeflere ulaşma: İnsanlar sosyal medya ile kişisel hedeflerine ulaşmada kendilerini desteklenmiş ve motive olmuş hissedebiliyor.

 

Küresel dünya kolaylığı; İnsanlar sosyal medya ile dünyanın öbür ucunda yaşayan bir insan ile tanışıp arkadaş olabiliyor, uzaktaki yakınlarına ulaşabiliyor ve uzun süredir görüşmediği kişilerle yeniden kontakta kalmasını sağlıyor.

 

 

 Sosyal Medyanın Zararlı Görülen Tarafları

 

İnsanların yalnızlık duygusunu daha fazla hissetmesi

 

İnsanlarda kıskançlık gibi duyguların ortaya çıkması

 

Güzellik algılarının değişmesi ve insanların dış görünüşlerinden memnun olmaması

 

Sosyal medya bağımlılığı

 

Kişilerde görülen zaman tatmininin azalması

 

 

 Yine de sosyal medyayı bütünsel olarak ele aldığımızda olumsuz bir mecraymış gibi algılamak doğru değildir. Sağlıklı bir şekilde kullanıldığında sosyal medyanın zararlı taraflarını törpüleyebilmek mümkün.

 

 Sosyal Medyayı Nasıl Sağlıklı Şekilde Kullanabilirim?

 

Tüm sosyal medya hesaplarını incelemek için günün belli bir aralığını belirleyebilirsiniz.

 

Facebook, instagram gibi platformları çok sık kullanıyorsanız, günün belirlediğiniz saatinde bir fotoğrafa yorum yaptıktan sonra bildirimleri kapatmanız sık sık elinizin gitmesini engelleyecektir.

 

Video paylaşım platformlarından YouTube, etkili kullanıldığında biçilmiş kaftan görevi görebilir. Yatkın olduğunuz bir yeteneğinizi geliştirmek için buradaki sınırsız içerikten faydalanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken bütün bir güne yaymanın etkili kullanma durumunuzu azaltacağını unutmamalısınız.

 

Fotoğrafçılık, yemek yapma, film izleme gibi kişisel hobilerinizi pekiştirmesi, keyifli vakit geçirmenizi sağlaması ve yeni enformasyonlara ulaşmanızı sağlayan bloglar etkili olabilir.

 

Kullanacağınız sosyal medya ortamlarını, takip ettiğiniz hesapları titizlikle belirlemeniz aldığınız verimi arttıracaktır.

 

Günümüz çağında dijitalden tamamen uzak kalmak zor. Yine de ara ara ufak sosyal medya detoksları yaparak kendinizle baş başa kalmanızın gerçekten faydası olacaktır.

 

Ara ara sosyal medya hesaplarınızı temizlemekte fayda var. Sosyal medya platformlarındaki içerikler zamanla birbirine benzediğinden gönderi çokluğu siz farkına varmasanız bile sizi hem yorar hem de vaktinizi alır.

 

Bunların yanında bilmediğiniz sitelere girmemeniz ve bilmediğiniz linklere tıklamamanız sizin için faydalı olacaktır. Zira sosyal medya dünyası, milyonlarca insanın olduğu bir alan olduğundan kötü niyetli kişilerin bilgisayarınıza virüs bulaştırma riskini göz ardı etmemelisiniz.